Nádechem náš život začíná a výdechem končí. Je to primární pohyb, který ovlivňuje náš každodenní život. Pokud dokážeš správně dýchat, můžeš vyléčit, zmírnit nebo předcházet mnohým chronickým onemocněním jako je astma, úzkost, či ADHD.

Dýchání je základní potřebou našeho života. Má mnohem více benefitů, než si možná myslíš. 

CO VŠECHNO DOKÁŽE SPRÁVNÉ DÝCHÁNÍ?

  • Vyživuje mozek
  • Pomáhá při hubnutí
  • Stimuluje činnost imunitní soustavy
  • Zvyšuje sportovní výkon
  • Remise rakoviny
  • Schopnost snášet chlad
  • Dosažení vyšší úrovně vědomí
  • Prodlužuje život

Dýchaní je proměna, která se v našem těle děje každou chvíli a zásadně ovlivňuje naše zdraví a šťastný život. Většina popisovaných technik existují stovky, dokonce tisíce let. Lidé je objevili, popsali a opět zapomněli, aby jen zas objevili v novém pojetí a kultuře. 

Pneumonauti jsou pestrou skupina lidí, kteří se zabývají technikami dýchání a objevují ztracené umění dechu.

DÝCHEJ NOSEM

Správné dýchání začíná nádechem nosem. Dýchání ústy mění fyzickou podobu těla a přetváří dýchací cesty k horšímu. Také zapříčiňuje spánkové apnoe. Naopak dýchání nosem rozšiřuje dýchací cesty a zlepšuje celý proces. Doktor Mark Burnham tvrdí, že dýchání ústy způsobuje také paradentózu a zápach z úst.

Lidé, kteří znovu objevili schopnost dýchat nosem vyřešili své potíže – alergie, vysoký tlak, deprese. Struktura jejich tváře a dýchacích cest se opět rozšířila.

Dýchání je vstřebávání toho, co nás obklopuje, přijímání malých kousků života. Nos je zásadní, protože pročišťuje vzduch, ohřívá ho a zvlhčuje, aby se lépe vstřebal. Ale také upravuje tepovou frekvenci, reaguje na fázi ženského menstruačního cyklu, otvírá cévy v prstech na nohách a má vliv na ukládání vzpomínek.

Dýchání pravou nosní dírkou je jako plynový pedál – aktivuje sympatickou nervovou soustavu, tedy zvyšuje zahřívání těla, zvyšuje hladinu kortizolu a krevní tlak. Nažene více krve do levé hemisféry, což ovlivňuje logické rozhodování, jazyk. 

Levá nosní dírka je brzda plynového pedálu. Parasympatická nervová soustava – snižuje teplotu a krevní tlak, tělo se ochlazuje, úzkost se zmenšuje. Souvisí s kreativním myšlením, emocemi a mentální abstrakcí.

Největším indikátorem dlouhého života je velká kapacita plic. Jejich kapacita se běžně po třicítce zmenšuje, ale nemusí k tomu dojít. Protože jejich kapacita se dá rozšířit i běžným cvičením jako je chůze nebo cyklistika, která jejich kapacitu zvyšuje až o 15 %. Lékařka Katharina Schroth si díky ortopedického dýchání vyléčila skoliózu. S tímto problémem pak pomáhala dalším lidem.

SÍLA PLNÉHO VÝDECHU

Klíčem ke správnému dýchání, rozšiřování plic a dlouhého života je také plný výdech. Ten dokáže nejen sportovcům dodat více energie a prostor pro opětovný hluboký nádech, který jim pomáhá zlepšovat výkony.

Pokud dýcháme normálním tempem, naše plíce dokáží spotřebovat asi jen čtvrtinu kyslíku ze vzduchu, většinu vydýchneme. Když dýcháme pomaleji, při menším počtu nádechů a výdechů, umožníme plicím, aby získaly více kyslíku.

„Dýchání je jako veslování. Miliarda krátkých namáhaných temp Tě dostane, kam směřuješ. Ale v porovnání s několika delšími záběry jejich efektivnost bledne.“

JAK SPRÁVNĚ DÝCHAT?

Různé kultury a náboženství dospěli ke stejným technikám modliteb se stejnými vzorci dýchání. Tradiční mantra ”óm” trvá šest sekund, které následuje 6 sekund na nádech. Pokud se dostaneš na frekvenci nádechu a výdechu dechu 5,5 za minutu, pocítíš celkové zklidnění.
 

Stejně jako jsme si zvykli se přejídat, jsme kulturou, která dýchá příliš. Čínští lékaři před 2,5 tisíci let doporučovali 9,5 nádechů a výdechů za minutu. Už 10 – 20 % nad skutečně potřeby těla může způsobit přepracovanost soustav, které se tím oslabují.

Zástupcem přístupu méně je více byl Konstantin Pavlovič Buteyko. Ten vyvinul dechový protokol, který nazval „dobrovolná eliminace dýchání zhluboka“ To znamená dýchat co nejblíž svým metabolickým potřebám, téměř vždy to znamenalo dýchat menší objem vzduchu.

Emil Zátopek využíval podobnou metodu jako Buteyko. Běžel co nejdéle se zadrženým dechem, pak se párkrát nadechnul a následně to celé opakoval. Tato metoda je známá jako hypoventilační trénink. 

Omezené dýchání zvyšuje nárůst počtu červených krvinek, nárůst energie a zlepšení nejen sportovního výkonu. Ale také ztrátu tuku v horní polovině těla, zlepšení cévní soustavy, nastartování svalové hmoty a mnoho dalšího.

OXID UHLIČITÝ NENÍ NA ŠKODU

Naše tělo obsahuje 100x více oxidu uhličitého než kyslíku. Může se zdát, že je to na škodu, ale je to přesně naopak. Příkladem je doktorka Elis Moreth z Centra pro výzkum úzkosti a depresí. Se svým týmem shromáždila 120 pacientů s astmatem. Ti praktikovali metodu omezování dýchání, aby hladinu oxidu uhličitého udrželi na zdravé úrovni 5,5 %.  Po měsíci až 80 % astmatiků zvýšilo hladinu oxidu uhličitého a zažívali výrazně méně astmatických záchvatů a všem se lépe dýchalo. Příznaky se snížili nebo dokonce úplně zmizely.

„Život jogína se neměří počtem dní, ale počtem dechů.“ V.K.S. Jengar 

PROČ DÝCHÁME ŠPATNĚ?

S rostoucí populací se změnilo i pěstování potravin. Zpracované a upravené potraviny ovlivnil mimo jiné i degradaci lidské tváře – ústa se zmenšily a růst tvářových kostí se pozastavil. Rozšířil se výskyt zubních potíží a také potíže s dýcháním. Za tyto deformace může pravděpodobně také nedostatek vitamínů. 

Kmeny, které se živiny jednoduchou nezpracovanou stravou, měli zuby ve velmi dobrém stavu a respirační onemocnění u nich téměř neexistovaly. Složení stravy se lišilo, ale všichni z nich přijímaly hodně nejrůznějších vitamínů, které fungují symbioticky.

Potrava v průmyslové společnosti je natolik předpřipravená, že nevyžaduje téměř žádné žvýkání. Naproti tomu naší předkové museli potravu intenzivně rozkousat, což posilovalo jejich ústa a zuby. Při žvýkání se uvolňují kmenové buňky, které mají vliv na hustotu kostí, mladý vzhled a dobré dýchání.

U dětí od 5 do 9 let dobře fungují bio bloky, dentální pomůcky používané dentálními ortopedy pro rozšiřování čelisti. Napomáhá také správně držení těla a pomalé dýchání do břicha.

VLIV NERVOVÉ SOUSTAVY NA DECH

Dýchání ovlivňují dvě soustavy. Parasympatická nervová soustava Stimuluje relaxaci a obnovu, uvolňuje serotonin a oxytocin, před jídlem spouští produkci slin, stimuluje genitálie před sexem. Sympatická nervová soustava naopak posílá stimulující signály orgánům. Zvyšuje se tepová frekvence, produkuje adrenalin, stáhnou se cévy, zvětší zorničky. Tělo se přepne do bojového režimu. 

Pokud dýcháme pomalu a zlehka funguje parasympatická soustava. Při rychlém a krátkém dýchání pracuje sympatická soustava. Svůj imunitní systém tedy můžeme ovládat díky dechovým metodám. Je to reset autonomní nervové soustavy.

Chemorecepce rozlišuje množství oxidu uhličitého a v případě potřeby signalizuje plicím, že mají zvýšit nebo snížit rychlost a frekvenci dýchání. S vývojem člověka se rozvinuly i chemoreceptory. Díky tomu dokáží někteří lidé zdolávat fyzické limity – potápění nebo zdolávání tisícových hor bez kyslíku.

Terapie oxidem uhličitým jsou tu už tisíce let. Dokáží léčit kožní potíže, ale i dýchací a imunitní systém. Vystavení těla oxidu uhličitému, zlepšuje dopravu kyslíku k svalům, orgánům, do mozku a rozšiřuje cévy. Zpomalení dýchání, které zvyšuje hladinu oxidu uhličitého pomáhá i při předcházení panického záchvatu nebo léčbě úzkosti.

S dechem souvisí také praktikování jógy. Starověká jóga se prováděla v sedě (assana = sedadlo, poloha v sedu), byla vědou o setrvání v pokoji a budování prány prostřednictvím dechu.

V dalším článku se podrobněji podíváme na různé dechové techniky pro správné dýchání.